روستای کندوان

۱۳۹۸ ۲۷ فروردین

روستای کندوان
ایران دوست داشتنی ما مملو از جذابیت های بیشمار است و هر شهر و دیارش دنیایی از جاذبه های دیدنی را در دل خود دارد می تواند ساعت و روزها شما را مشغول خود نگه دارد. این بار می خواهیم به سراغ یکی از روستاهای زیبای کشورمان برویم، روستایی که در دل کوه کنده شده است، در مورد روستای کندوان صحبت می کنیم، یکی از ۳ روستای دست کند جهان که معماری خیره کننده اش لحظه به لحظه زبانتان را به تحسین وا می دارد

روستای کندوان کجاست؟

کندوان در استان آذربایجان شرقی و در شهر اسکو قرار گرفته است و از آن جا که در دل صخره ها ساخته شده است، به روستای صخره ای ایران مشهور است. این روستا هم به عنوان یک اثر بسیار ارزشمند در آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و هم شهرت جهانی دارد و تنها روستای صخره ای در جهان است که در حال حاضر در آن سکونت می شود. دو رستای دیگر، یکی روستای کاپادوکیه در کشور ترکیه و دیگری روستای داکوتا در آمریکا است که بر خلاف کندوان که در آن زندگی جاری است، در این ۲ روستا سکونت نمی شود.

تاریخچه ی سکونت در این روستا به قرن هفتم هجری می رسد. در آن دوران، مردم روستای حیله ور که در ۲ کیلومتری غرب کندوان زندگی می کرده اند، تصمیم می گیرند تا از چنگال مغول ها در امان بمانند و به همین دلیل به دشت کنار یعنی کندان می روند. آن ها کم کم شروع به کندن روستا با دست می کنند تا بتوانند در دل آن برای خود پناهگاهی بسازند و این چنین می شود که سکونت در روستای کندوان آغاز می شود.

البته بعضی ها بر این باورند که سکونت در کندوان به خیلی قبل تر یعنی به دوره های قبل از اسلام بر می گردد. گفته می شود که در حال حاضر ۱۱۷ خانواده در این روستا زندگی می کنند و قصد دارند تا خانه های خود را به همان شکل حفظ کنند.

از آن جا که کندوان در دامنه ی کوه های سهند قرار دارد، دارای آب و هوای بسیار خوبی است و زمین ها و مرتع های سرسبز زیادی در اطراف آن وجود دارد و به همین دلیل عشایرها آن را به عنوان محلی برای ییلاق خود انتخاب می کنند. مردم این روستا بیشتر کشاورز و دامدار هستند، البته در سال های اخیر به دلیل جذابیت هایی که این روستا برای توریست ها داشته، گردشگرهای داخلی و خارجی زیادی از آن دیدن کرده اند و همین موضوع باعث شده تا بعضی از مردم روستا مشاغلی به غیر از این دو داشته باشند.

آمارها نشان می دهد که سالانه حدود ۳۰۰ هزار گردشگر از روستای کندوان دیدن می کنند و به همین دلیل هتل ها و اقامتگاه های زیادی در این روستا و اطراف آن برای این گردشگران ساخته شده است که هتل لاله، یکی از بهترین و زیباترین آنهاست. پیشنهاد می کنیم در صورتیکه به این روستا رفتید، سوغاتی عسل و خشکبار آن را فراموش نکنید.

 

تصاویر مرتبط

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.
0 دیدگاه در رابطه این مقاله وجود دارد.
0  نفر این تور را پسندیده اند.